OHODNOŤ SVOJHO PROFÁKA

OHODNOŤ SVOJHO PROFESORA

OHODNOŤ SVOJHO UČITEĽA

OZNÁMKUJ SVOJHO PROFÁKA

OZNÁMKUJ SVOJHO PROFESORA

OZNÁMKUJ SVOJHO UČITEĽA

HODNOTENIE PROFÁKOV

HODNOTENIE PROFESOROV

HODNOTENIE UČITEĽOV

Ako sa po novom budú hodnotiť školy?

Ako sa po novom budú hodnotiť školy?

Päťsto univerzít z celej Európy sa zapojí do novej medzinárodnej klasifikácie univerzít iniciovanej Európskou komisiou (EK).

 

Univerzity sa môžu uchádzať o novú klasifikáciu v prvej polovici roka 2013 a prvé výsledky budú známe začiatkom roka 2014. Podľa dnešného oznámenia EK sa nový systém s názvom „U-Multirank“ líši od existujúcich typov hodnotenia tým, že klasifikuje univerzity na základe širšej škály výkonnostných faktorov. Klasifikácia univerzít zo širšieho hľadiska ich činností si stanovila za cieľ poskytnúť realistickejší obraz a pre prijímateľa ústretovejší prehľad o ich ponuke.

 

Zhodnotia 5 oblastí

 

Nový „viacrozmerný“ systém bude hodnotiť univerzity v piatich samostatných oblastiach: reputácia v oblasti výskumu, kvalita vyučovania a učenia, medzinárodná orientácia, úspešnosť odovzdávania poznatkov (partnerstvá s podnikmi a začínajúcimi podnikmi) a regionálna angažovanosť. Univerzity sa môžu uchádzať o novú klasifikáciu v prvej polovici roka 2013 a prvé výsledky budú známe začiatkom roka 2014. U-Multirank bude oficiálne spustený na konferencii 30. až 31. januára v Dubline počas írskeho predsedníctva EÚ.

 

„Ide o modernú a sofistikovanú klasifikáciu odrážajúcu bohatú rozmanitosť vysokoškolského vzdelávania. Jestvujúce medzinárodné hodnotenia zväčša prikladajú príliš veľkú váhu výskumnej povesti. Naša viacrozmerná klasifikácia ponúkne presnejšie a komparatívnejšie sprievodcovstvo územím kvality univerzitného vzdelávania,“ uviedla eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Andrulla Vasiliová.

 

Osobný rebríček

 

U-Multirank bude vychádzať z objektívnych kritérií a údajov. Komisia sa snaží prilákať širokú škálu univerzít, ktoré by sa zúčastnili prvého kola. Ďalší sa môžu pridať neskôr. Nová klasifikácia umožní jednotlivcom, aby si na základe voľby a zváženia vlastných priorít vytvorili osobný rebríček vysokých škôl. V záujme zabezpečenia nestrannosti a kvality komisia poverila hodnotením univerzít nezávislé konzorcium.

 

Na čelo iniciatívy sa postavia Centrum vysokoškolského vzdelávania (CHE) v Nemecku a Centrum pre vysokoškolské politické štúdie (CHEPS) v Holandsku. Budú spolupracovať s partnermi okrem iného z Centra pre vedu a technológie na Leidenskej univerzite (CWTS), s akademickým vydavateľstvom Elsevier, Bertelsmannovou nadáciou a so softvérovou firmou Folge 3. Pri zhromažďovaní čerstvých údajov budú konzorciu pomáhať národné klasifikačné, ako aj ďalšie zainteresované organizácie.

 

Zdroj: TASR

Ako sa po novom budú hodnotiť školy?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)

Musíte byť prihlásený na zanechanie odkazu.

Pridaj koment
Odoslať koment